Celebrity Marketing Nedir? | BCU Digital | Yeni Nesil Dijital Pazarlama Ajansı
Geri

Celebrity Marketing Nedir?

Celebrity marketing, türkçe de karşılığı ünlü kullanımı olarak ifade edilmektir. Reklam verenler, markalarla ünlüleri birleştirerek arzu edilen çağrışımlar yaratmakta ve tüketici temelli marka değeri geliştirmek amacıyla uygun marka algısı oluşturmaya çalışmaktadırlar. Reklamlarda ünlülerin kullanılması satış garantisi yaratmasa da, reklamda mesaja dikkat çekilmekte ve markaya karşı daha olumlu tutum oluşturulmaktadır.

Markalar, kendisi ve tüketici kitlesiyle bütünleşecek bir ünlü kullanımını tercih etmelidir.Belirlenen ünlünün, uluslararası süper star olması gerekmez; sadece hedef kitleye aşina olması gereklidir.

Örneğin; Aleyna Tilki ülkemizde tüm yaş grupları tarafından bilinmiyor olabilir. Loft markası, genç kitleye yönelik çıkardığı yeni ürünlerle, gençlerinde çok iyi bildiği Aleyna Tilki’yi reklam yüzü olarak seçmiştir.

Ünlü kullanımı, basılı medya, televizyon, radyo, film ve çeşitli sosyal medya kampanyalarında kullanılabilir ve hem büyük hem de küçük şirketler için uygulanabilir bir reklam stratejisi olabilir.

Celebrity marketing kampanyaları genel olarak iki amaç için kullanılmaktadır.

1.Ünlüyü, bir ürünü pazarlamak yerine, şöhretine ve itibarına dayanarak, marka imajına dahil eder.

Mehmet Ali Erbil – Uğur Derin Dondurucu

2. Popüler bir ürünü, ünlü kişiyle ilişkilendirmek için kullanılabilir.

Beyazıt Öztürk – Pepsi

Serenay Sarıkaya – Mavi

Her türlü strateji ve yöntemde olduğu gibi reklamlarda ünlü kişi kullanımınında marka adına iyi ve kötü tarafları bulunmaktadır.

Ünlü Kullanımın Avantajları :

  • Tüketicilerin markaya karşı sadakat düzeyini arttırır.
  • Markayı tanıma ve markanın farkında olunmasını sağlar.
  • Markanın imajı sekteye uğramış veya henüz yeni doğan bir ürünü ya da kimliği varsa, şöhretli bir isimle yapılan bir anlaşma var olan iletişim problemini çözümlemeye yardımcı olabilmektedir.
  • Markanın rakip markalardan farklılaşmasını sağlayarak tüketicilere değer sağlamaktadır.

Ünlü Kullanımın Dezavantajları :

  • Doğru ünlüyü doğru ürünle eşleştirmek, marka imajına olumlu bir katkı sağlayacaktır. Kötü bir seçim yapıldığı taktirde, bir gecede markayı mahvedebilir.
  • Ünlü ortaklıkları güvence altına almanın yüksek maliyetidir. Küçük şirketler basılı reklamlar veya imza etkinlikleri gibi daha uygun fiyatlı seçeneklere odaklanabilir.
  • Bir ünlünün kötü bir geçmişi veya tartışmalı görüşleri varsa, marka yüzü olarak güvenilirliğini azaltabilir.
  • Ünlü, tüketici tarafından güvenilir görülmelidir. İtibarları ve geçmişi ürünü yansıtmıyorsa, ürüne ve tanıtıma zarar verir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
1
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyim?
Call Now ButtonHemen Arayın!