COVID-19 Süresince Marka İletişimi Nasıl Sağlanmalıdır? | BCU Digital
Geri

COVID-19 Süresince Marka İletişimi Nasıl Sağlanmalıdır?

Ülke olarak uzun yıllardır siyasi ve politik birçok kriz ile karşılaşmışken, şimdilerde küresel bir sağlık krizi ile top yekün bir mücadele vermekteyiz.COVID-19 yani Koronavirüs, her geçen yeni bir ülkeye sıçradığı, dünya genelinde yaklaşık 300 bin kişinin vefat ettiği global bir virüs salgınına dönüşmesiyle, ülkeler kendi vatandaşlarını güvenliği için çeşitli izolasyon önemleri almışlardır.

Dünya genelinde ticaretin ve üretimin yavaşlaması, ülkelerin birbirlerine getirdikleri kısıtlamalar, yaşanan belirsizlik ortamı, işletmeleri ve markaların hayatta kalmasını zorlaştırmıştır.

Pandemi süreci, büyük bir kitlenin evde oturmasına ve tüketim davranışlarının değişmesine neden olmuştur. Bu nedenle; süreç içerisinde kurulacak marka iletişimi öncesinde, bir durum analizi yapılarak, tüketim davranışları iyi analiz edilip aksiyon alınmalıdır.

Salgın boyunca, hizmet veren markalar, hedef kitlelerine yönelik tüm iletişim kanallarını açık tutmalı, ürün ve hizmetlerini kesintisiz bir şekilde devam ettiğini ve marka olarak virüse karşı nasıl önlemler aldıklarını, iletişim kanallarıyla hedef kitlelerini bilgilendirmedir.

Sosyal medya da kullanılan içerikler genel mesaj içermemelidir. Örneğin; ülkemize salgın başlayalı bugün itibariyle bir buçuk ay oldu. Halen firmalar sosyal medya platformlarında korona virüsten nasıl korunacaklarını, nasıl el yıkamayacaklarını anlatan içerikler paylaşmaktadır.

Böyle içerikler yerine, markalar ve işletmeler kendilerini bu süreçte nasıl önlem aldıklarını, ürün ve hizmetlerine yönelik nasıl bir izole çalışmalarının olduğunun bilgilendirilmesi yapmalıdır.

Ayrıca bu dönemde, markanın gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri , çalışanların sağlığı için alınan önlemler ve verilen hizmetlerle ilgili içerik yer almalıdır.Sosyal medya platformlarında yapılan canlı sohbetler ve etkinliklerle tüketici tarafından markanın takip edilmesi sağlanabilir.

COVID-19 süresince bazı alışkanlıklarımızı da değiştirebiliriz.Örneğin; bir marka sosyal medyada canlı yayın gerçekleştirerek, bir sanatçı ile anlaşarak, tüketicilerine ulaşabilir.Ya da video serileri üreterek ürün ve hizmetleri tüketiciye iletebilir.

Verilen örneklerde de anlaşılacağı gibi iletişim hiç bir zaman kesilmemelidir.

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur.

Whatsapp Destek
1
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyim?
Call Now ButtonHemen Arayın!