Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır? | BCU Digital
Geri

Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, hedeflenen kitleye internet, sosyal medya ve mobil gibi dijital kanallar aracılığıyla ulaşarak, internet ortamında ürün ve hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz yeni nesil bir pazarlama yönetimidir.

Dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerine göre hedef kitlenize doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurmak için çok daha ekonomik ve ölçülebilir bir pazarlamadır.

Ülke nüfusumuzun büyük çoğunluğu aktif olarak interneti kullanmakta, gün içinde zamanının birçoğunu dijital platformlarda geçirmektedir.Tüketicilerin bu davranışları, markaların kendilerine ulaşmalarında dijital medyaya yatırım yapmalarını sağlamış ve son derece önemli bir mecra haline gelmiştir.Dijital platformlara yatırım yapmayan büyük ve orta ölçekli işletmeler satış konusunda rekabette pazardaki rakiplerine göre daha geri plana düşmektedir.

Dijital Pazarlama Kanalları

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
Arama Motoru Optimizasyonu; Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında, organik arama (ücretsiz) sonuçlarından web sitenizin üst sıralarda yer alması için yapılan işlemlerdir.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)
Arama motoru pazarlaması, bir web sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü ücretli yöntemler kullanarak görünürlüğünü artırmayı amaçlayan bir dijital pazarlama yönetimidir .Google Ads, Yandes ve Bing Ads’e verdiğiniz reklamlardır.

Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)
Sosyal medya pazarlaması, trafiği ve dikkati çekmek için sosyal medya platformlarını kullanma sürecini ifade eder. Sosyal medyayı platformlarını kullanarak, bir kitle oluşturabilir, ürün ve hizmetlerinizi kolayca tanıtabilirsiniz.

İnternet Reklamcılığı (PPC)
Tıklama başına ödeme, insanların reklamlarını her tıkladığında pazarlamacıların ücret ödediği bir reklam modelidir. Temel olarak, SEO’yu veya diğer dijital pazarlama türlerini organik olarak elde etmenin aksine, sitenizi ziyaret etme işlemidir.Reklamlar ile dönüşüm elde etme ya da marka bilinirliği amaçlanır.

İçerik Pazarlama
İçerik pazarlaması, şirketlerin ideal bir alıcı profili için tutarlı bir şekilde, şeffaf ve eğitici içerik oluşturdukları bir yöntemdir.Amaç; organik web sitesi trafiğini ve nitelikli müşteri adayını artırmak için oluşturulan içerikleridir.

Affiliate Marketing
Affiliate Marketing, ürünlerin, hizmetlerin, web sitelerin veya işletmelerin reklamını yapıp her başarılı satıştan komisyon elde ederek internetten para kazanmanız için varolan bir pazarlama yöntemidir.

Email Pazarlama
İşletmenin, markanın ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için e-posta kullanılmasıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir