Facebook Reklam Hedefleme Nasıl Yapılmalıdır? | BCU Digital
Geri

Facebook Reklam Hedeflemesi Nasıl Yapılmalıdır?

Facebook ve Instagram reklamlarında başarılı olabilmek için, reklamlarda kullandığınız görsellerin kalitesi, açıklayıcı metin, hedef kitle ve İnternet sitesinin kalitesi gibi birçok unsura dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu unsurların arasında en kritik olan hedef kitlenin doğru belirlenmesidir. Yanlış bir hedef kitle seçimi reklamlarınızda kullandığınız tüm unsurları etkileyerek başarısız olmasını sağlayacaktır.

Facebook, kritik öneme sahip olan hedef kitle seçimi için, reklamverenlerin reklam hedefleri doğrultusunda seçebileceği üç farklı türde Facebook reklam hedefleme seçeneği sunmuştur.Bunlar; “Temel Hedef Kitleler”, “Özel Hedef Kitleler” ve “Benzer Hedef Kitleler” …

1.Temel Hedef Kitleler (Core Audiences)Temel hedef kitleler, Facebook’ta kullanıcıların yaş, ilgi alanları, coğrafi bölge gibi birçok demografik özelliklere göre hedeflenebilmesini sağlamaktadır.

Detaylı hedeflemeyle kişileri belirli davranış, ilgi alanı ve demografik bilgilere göre ekleyip çıkararak hedef kitlenizi daha da daraltabilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanımlarken, hedef kitlenizin potansiyel büyüklüğü hakkında fikir edinmek için Potansiyel Erişim seçeneğini kullanabilirsiniz. Genelde hedef kitlenizin fazla dar veya fazla geniş olmaması için seçimin yeşil renkte olması gerekir.

2. Özel Hedef Kitleler (Custom Audiences)

Özel hedef kitleler, daha önce online ya da offlice olarak eriştiğiniz kullanıcılara tekrar erişebelieceğiniz bir hedef kitle modelidir.

Reklamveren Tarafından Sağlanan Kaynaklar

 • İnternet sitesi trafiği,
 • Müşteri bilgilerinin yer aldığı .TXT ve .CSV uzantılı listeler,
 • Uygulama hareketleri
 • Çevrimdışı hareketler

Çevrimdışı hareketler, işletmenizle mağazada, telefonda veya diğer çevrimdışı kanallarda etkileşimde bulunan kişilere ulaşabilirsiniz.

Facebook Tarafından Sağlanan Kaynaklar

 • Video
 • Instagram Hesabı
 • Potansiyel müşteri formu
 • Hızlı Deneyim
 • Etkinlikler
 • Facebook Sayfası
 • Alışveriş

3.Benzer Hedef Kitleler (Lookalike Audiences)

Facebook kaynak hedef kitledeki kişilerin demografik bilgileri veya ilgi alanlar gibi benzer kişiler hedeflenmektedir.

Tek bir reklam setinde aynı anda birden fazla Benzer Hedef Kitle kullanabilirsiniz.

En İyi Facebook Reklam Hedefleme Uygulamaları

1.Reklam Setlerinizde Kullandığınız Hedef Kitleyi Kontrol Edin

Facebook reklamlarında kampanya düzenlerken birçok reklamveren reklamlarının daha alakalı olması için birden çok reklam seti kullanmaktadır. Bu uygulama elbette yanlış bir uygulama değildir. Fakat; birden çok reklam setinin aynı hedef kitleye gösterilmesi, reklamlarınıza mağruz kalan kitle için olumsuz bir geri dönüş sağlamaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için reklam setlerindeki hedef kitleleri kontrol etmelisiniz.

2. Hedeflemenizi Hariç Tutun

Sahip olduğunuz hedef kitlenin reklamlarınızı görmesini istemedeğinizde, ilgili kitleyi hedeflemenizden hariç tutarak reklamlarınızı hedefleyebilirsiniz.

Örneğin, Facebook sayfanızı takip etmeyen kullanıcılara ulaşmak istediğinizi varsayalım, Facebook sayfanızı beğenenleri kampanyanızdan hariç tutarak, belirlenen kitleye reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

3. Aşırı Dar Bir Hedeflemeden Kaçının

Reklam setlerinde oluşturduğunuz hedef kiltenin aşırı dar olması, Facebook’un hedef kitlenizle alakalı yeterli bilgiye ulaşamamasına neden olabilmektedir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için hedef kitlenizin en az 100 kişi olması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir