Facebook Reklamlarında Öğrenme Aşaması Nedir? | BCU Digital
Geri

Facebook Reklamlarında Öğrenme Aşaması (The learning phase) Nedir?

Öğrenme aşaması (The learning base), reklamverenlerin Facebook reklamlarını daha performanslı yönetebilmeleri için Facebook tarafından yapılan bir optimizasyon aşamasıdır.Bu aşama; reklam yayın sisteminin optimizasyon için yeterli bilgiye sahip olmadığı bir dönemdir.

Öğrenme aşaması, yeni bir reklam oluşturulduğunda veya mevcut reklam üzerinde yapılan değişiklikler sonucunda gerçekleşmekte, yayın sisteminin en çok işe yarayan unsurları belirlemesine ve istikrarlı reklam performansı sağlamasına olanak tanımaktadır.

Öğrenme aşamasında, reklam yayını optimize edilmediğinden, öğrenme aşamasındaki reklam grupları genellikle daha yüksek EBM’ye sahiptir.

Öğrenme Aşaması (The learning phase) Neden Önemlidir?

 • Reklamverenlerin daha az maliyetle, doğru bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur.
 • Dönüşüm oranlarını arttırır.
 • Reklam puanını olumlu etkileyerek, reklamların daha performanslı şekilde hedef kitleye gösterilmesini sağlar.

Reklam kampanyası olumlu etkilediği için reklamverenler, reklam gruplarının öğrenme aşamasından çıkmasını engelleyen davranışlardan kaçınmalıdır. Dikkat edilmesi gerekilen noktalar aşağıdaki gibidir;

1.Reklam kampanyalarınızı Sık Düzenlemekten Kaçının

Manüel optimizasyonlar, öğrenme aşamasında reklam setlerine önemli bir katkıda bulunur. Bazı kampanya, reklam seti ve reklam düzenlemeleri öğrenme aşamasını sıfırlar. Bu gibi durumlar, bir reklam kümesinin öğrenme aşamasına yeniden girmesine neden olacak düzenlemelerdir.

Öğrenme aşamasına yeniden girmesine neden olacak bazı işlemler :

Kampanyalar

 • Bütçe
 • Teklif Miktarı ve Teklif stratejileri

Reklamlar

 • Tüm değişiklikler

Reklam Grupları

 • Hedefleme
 • Yer konumu
 • Bütçe
 • Teklif Miktarı ve Teklif stratejileri
 • 7 günden fazla reklam grubunu duraklatmak

Öğrenme aşamasında harcamayı azaltmak için, öğrenme aşamasından çıkana kadar bir reklam setini veya reklamı düzenlemekten kaçınılmalıdır. Yapılacak birden fazla düzenlemeniz var ise, hepsini aynı anda gruplamak, öğrenmenin yalnızca bir kez sıfırlanmasını sağlar.

2.Reklam Setlerinizi Azami Ölçüde Açın

Bir reklamveren aynı anda birden fazla reklam seti oluşturduğunda, her bir reklam grubu daha az yayınlanır. Bu durum, daha az reklam setinin öğrenme aşamasından çıktığı ve yayın sistemi performansı tam olarak optimize etmeden önce daha fazla bütçe harcanacağı anlamına gelir.

Önerilen çözüm, reklam gruplarını birleştirerek hesabı basitleştirmektir. Reklamverenler reklam setlerini birleştirdiklerinde, reklamları için yayınlama öğrenmelerini de birleştirirler.

3.Düşük Bütçe

Reklam setleri, öğrenme aşamasından çıkmak için 7 günlük bir süre içinde yaklaşık 50 optimizasyon etkinliğine ihtiyaç duyduğundan, reklam kümesinin 7 günlük bir dönemde yaklaşık 50 optimizasyon etkinliğine izin verecek kadar bütçesi olmalıdır.

4.Düşük Teklif veya Bütçe Sınırı

Reklam setlerinizin 7 günlük bir dönemde yaklaşık 50 dönüşüm almasını kısıtlayan minimum ROAS ile teklif sınırı, hedef maliyet, maliyet sınırı veya değer optimizasyonu kullanıyorsanız, reklam setleri öğrenme aşamasından çıkmayabilir.

5. Seçilen Hedef Kitlenin Dar Olması

Geniş hedef kitlenin belirlenmesi, bir reklam setinin öğrenme aşamasından çıkmasına yetecek kadar, dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
1
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyim?
Call Now ButtonHemen Arayın!