Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır? | BCU Digital | Yeni Nesil Dijital Pazarlama Ajansı
Geri

Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

Öncelikle, Google hesabınıza giriş yaparak veya bir Google hesabına kaydolarak Google My Business‘a gidin. Ücretsiz ve kolaydır.

Ardından, giriş yaptıktan sonra, iki kategoriden birini seçeceksiniz:

Müşterilerinizin ziyaret edebileceği, mağaza veya ofis gibi bir konum eklemek ister misiniz?

İşletmenizi bulun ve yönetin: İşletmeniz için müşterilerinize hizmet verebileceğiniz fiziksel bir yeriniz varsa, örneğin tıbbi bir ofis veya diş hekimliği muayenehanesi varsa bu seçeneği seçin.

İşletmenizi Google’a ekleyin: Evde sağlık hizmetleri sağlayıcısı veya tıbbi malzeme dağıtım hizmeti gibi müşterilerinize doğrudan hizmet vermeye giden bir işletmeyseniz bu seçeneği seçin. Bu seçenek, müşterilere belirli bir hizmet alanında çalıştığınızı göstermek istediğinizde de işe yarar.

Kategorinizi seçtikten sonra, işletmenizin adını veya adresini girecek ve açılır menüde görünüyorsa işletmenizi seçeceksiniz. İşletmenizin listelendiğini görürseniz, onu seçip talep etme ve doğrulama adımına geçersiniz.

İşletmenizi listede görmüyorsanız, “Hayır, bunlar benim işletmelerim değil” veya “İşletmeye doğru bir şekilde girdim” yazan seçeneği seçin. Ardından, doğru ve eksiksiz açık adres ve telefon numarası gibi işletmeniz hakkında bazı ek bilgiler girmeniz istenecektir. İşletme bilgilerinizi girdikten sonra bilgilerinizi gönderin.

Oradan, Google’ın işletmenin var olduğunu ve doğru bir şekilde listelendiğini bilmesi için işletmeyi doğrulamanız istenir. Uygun olduğunuzda seçebileceğiniz birkaç doğrulama seçeneğiniz olacaktır:

Posta kartıyla doğrulama: İşletmenizi posta kartıyla doğrulamak için, girişinizde “Şimdi Doğrula” seçeneğini belirlemeniz gerekir. Bir sonraki ekranda, kartpostal ile doğrulamayı seçebilirsiniz. Adres bilgilerinizin doğru olduğunu onaylayın. Ayrıca, posta kartınızın size ulaşmasına yardımcı olmak için ek bir kişi adı ekleme seçeneğiniz de olacaktır. (Faydalı ipucu: Kartpostal oldukça basittir, bu yüzden yolda olduğunu anladığınızda personelinize bakmaları için bir uyarı verin!) “Posta kartı gönder” i tıklayın. 1 ila 2 hafta içinde, üzerinde bir doğrulama kodu bulunan posta kartınızı almalısınız. Doğrulamak için Google My Business hesabınızın kontrol paneline giriş yapın ve ardından kodu girin. Kartpostalınızı mı kaybettiniz? Sorun değil. Başka bir tane almak için Google My Business’a giriş yapın ve işletme girişinizi seçin. Ardından, ekranın üst kısmındaki mavi başlıkta “Başka bir kod iste” yi seçin.

Telefonla doğrulama: İşletmenizi telefonla doğrulamak için, girişinizde “Şimdi Doğrula” seçeneğini belirlemeniz gerekir. Doğrulama kodunu almak için doğrudan işletmenizde telefona cevap verebildiğinizden emin olun. Uzantısı olmayan yerel numaralar bu seçenek için en iyi sonucu verir. Ardından, doğrulama kodunun otomatik arama yoluyla telefonunuza gönderilmesi için “Telefonla Doğrula” yı seçin. Aramada verilen kodu yazın ve ardından mesajdaki bu kodu Google My Business kontrol paneline girin (“Telefonla Doğrula” yı tıkladıktan sonra bunu yapmanız istenecektir.

Anında doğrulama: Belirli işletmeler için kullanılabilir, yalnızca işletmenizin web sitesini Google Web Yöneticisi Araçları ile doğruladıysanız, işletme girişinizi yönetmek için anında doğrulamanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Siteyi doğrulamış ve Google My Business için kullandığınız aynı Google hesabıyla ilişkilendirmiş olmanız gerekir. Ayrıca, bazı işletme kategorileri bu seçenek için uygun olmayabilir, bu nedenle, anında doğrulama konusunda zorluk yaşadığınızı fark ederseniz yukarıdakilerden birini denemek isteyebilirsiniz.

Toplu doğrulama: 10 veya daha fazla konumu olan işletmeler için kullanılabilir, Google My Business Konumları’nı kullanırsınız.

Doğrulama seçeneklerinden birini tamamladığınızda, son değişiklikleri yapabilmeniz için işletme bilgilerinizi gözden geçirmenizi isteyen bir banner istenebilir. Her şeyin doğru olduğunu bildiğinizde “Düzenleme tamamlandı” yı seçin. Aksi takdirde, doğrulama işleminiz tamamlanana kadar işletme girişi bilgilerinizi güncelleyemezsiniz.

Fakat bekle! Doğrulamadığınız doğrulanmış bir girişe sahip olmakla karşılaştığınızda ne olur? Ya da işletmenizi doğruladınız ve bilgileri güncellemeniz gerekiyor ancak giriş yapamıyorsunuz? Merak etmeyin. Yapabileceğiniz bazı şeyler var. Google, işletme girişiniz için sahiplik değişikliği talep etme sürecinde size yol gösterecek destek belgeleri sunar.

Whatsapp Destek
1
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyim?
Call Now ButtonHemen Arayın!