Influencer Marketing Ne Kadar Etkilidir? | BCU Digital
Geri

Influencer Marketing Ne Kadar Etkilidir?

Influencer marketing etkisi gün geçtikte markalar tarafından anlaşılmakta ve bu yönde yeni yatırımlar, yeni iş birliklerini ortaya çıkarmaktadır.Sosyal medya platformlarında organik trafik oranının her geçen gün düşmesi nedeniyle markalar mesajlarını duyura bilmek ve hedef kitlesine ulaşabilmek için ücretli içeriklere yönelmiştir.Tüketicilerin gün içinde binlerce reklam ve marka mesajına maruz kaldığı, geleneksel medyanın giderek önem kaybettiği bu günlerde, markaların sosyal medyada sadece reklam içerikli gönderilere de ne yazık ki beklenen ilgiyi görmemiştir.

Giderek dijitalleşen dünyamız; günlük ihtiyaçlarımızı sosyal medya platformlar üzerinden yapmamıza neden olmuş ve bu değişim markaların pazarlama stratejilerine de yansımıştır.

Uzun bir geçmişe sahip ve halen etkili bir pazarlama olan ağızdan ağza pazarlama (WOMM), bugünkü dijital hayattan nasibini almış ve dijital bir yapıya bürünmüştür. Artık tüketicinin yakın çevresiyle ürün, fiyat ve marka hakkında bilgiyi sosyal medya da paylaşmasıyla, sanal ortamda kitleler ortaya çıkmış ve bilir kişiler influencer’lar oluşmaya başlamıştır.

Her geçen gün artan takipçi sayıları ile hedef kitlesini etkileyen, ürün ve hizmet sunumları ve marka işbirlikleri yapan kişiler influencer olarak anılmaya başlamıştır. Etkileyiciler üzerindeki önemin artması, markaların bu alana önem vermesini sağlamış ve dijital pazarlamanın yeni gözdesi olan influencer marketing ‘i ortaya çıkarmıştır.

Influencer Kimdir?

Influencer (etkileyici); Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında takipçi sayıları ve etkileşimleri yüksek kişilerin, kitlesine ürün, hizmet ve deneyimleri sunan kişilerdir. Kitlesiyle sürekli etkileşim içinde olması, kolay ulaşılabilir ve halkın içinden izlenimi vermesi sebebiyle takipçileri tarafından, güvenilir bir otorite olarak kabul edilmektedir.

İçerik üretmeyen, kendi alanında söyleyecek sözü olmayan, sadece izleyicisi var diye birileriyle çalışmak, markalar için zaman ve bütçe kaybından başka bir anlam ifade etmemektedir.

Influencer Marketing Markanıza Nasıl Etki Sağlar?

Influencer (Etkileyiciler), sosyal medya da farkındalık yaratmak, markanızla ilgili konuşmaları başlatmak, sektörünüzde güvenilirliğinizi arttırmada sizi başarıya ulaştıracaktır.

Markalara ne etkisi olabilir kısaca değinelim:

  • Influencer’lar tüketicilerin satın alma kararlarında etkilidir. Satın alma öncesi bir tüketiciye ürün hakkında deneyim sunarak, satın alma kararını etkileyebilir. Etkileyiciler paylaştıkları içeriklerle birer bilgi edinme aracı haline gelmiştir.
  • Kriz iletişiminde son derece etkilidir. Markanın yaşayacağı bir kriz anında, marka ile hareket ederek takipçilerini bilgilendirir.
  • Influencer’lar çift taraflı bir iletişim imkanı sunduklarından, markalar anlık olarak tüketicilerin ürün ve hizmetleriyle alakalı görüşlerini öğrenebilmektedir.Potansiyel tüketici, almayı düşündüğü hizmet veya ürünü daha önce deneyimleyen kişinin yorumuna çok önem vermektedir.
  • Influencer pazarlaması, sosyal medyada ağızdan ağza pazarlama etkisi yaratma potansiyeline sahiptir. Etkileyicilerin birçok takipçisi olduğundan, sosyal medya etkinlikleri ve lansmanlar her zaman kullanıcıların radarındadır.
  • Etkileyiciler markanızı sosyal medya kanallarında konuşturmaktadır. Destekledikleri her yeni şey veya marka, sohbet oluşturabilir.

Influencer pazarlamanın etkisi markalar için oldukça fazladır.

Başarıya ulaşmak için aslında tüm taşların yerine oturması, verimli ve sürdürülebilir bir kampanya için açık hedefler, influencer seçimi ve doğru sosyal medya platformu seçimlerini yapmak önemlidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
1
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyim?
Call Now ButtonHemen Arayın!